carmarthen county bowling association

county_web_badge gravells-logo

WBA Finals 2018 - At Llandrindod Wells BC 10th - 20th August

National Championships 2018

 

Friday10th August

Open Fours

Ammanford Park                                  

Parc-y-Dre                                            

Senior Fours

Calsonic Wanderers                              

Carmarthen                                        

 

Saturday11th August

U18 Singles

Jordan Driscoll (Kidwelly Town)

2nd Round

Jordan Driscoll (Kidwelly Town)

 

Sunday12th August

Open SIngles

Mark Watkins (Graig Merthyr)              

Wyn Matthews (Graig Merthyr)

2nd Round

Wyn Matthews (Graig Merthyr)          

Senior Pairs

D West/G Thorburn (Kidwelly Town)  

R Jenkins/D Dobson (Pontarddulais)

2nd Round

R Jenkins/D Dobson (Pontarddulais)

Under 18’s (1st Round Part)

Brychan Lewis (Kidwelly Town)

 

Monday13th August

Open Pairs

E Davies/I Davies (Blue Anchor)

M Driscoll/J Driscoll (Kidwelly Town)

U25 Singles; 1st Round

Daniel Barnett (Parc-y-Dre) - WO

Chaad Bowling (Graig Merthyr)

2nd Round

Daniel Barnett (Parc-y-Dre)

Semi-Final

Daniel Barnett (Parc-y-Dre)

 

Tuesday14th August

Senior Triples

P Jones, P Jenkins, Rob Burden (BH)

C Smith, M Harries, C Davies (Car)

2nd Round

P Jones, P Jenkins, Rob Burden (BH)

Open Triples

D Barnett, M Partridge, R Chisholm (P)

L Moses, R Hughes, J Skinner (HP)

2nd Round

L Moses, R Hughes, J Skinner (HP)

 

Wednesday15th August

Senior Singles

Keith Evans (Kidwelly Town)

Robin Burden (Brynhyfryd)

2nd Round

Robin Burden (Brynhyfryd)

 

Thursday16th August

Open Triples Semi Final

L Moses, R Hughes, J Skinner (HP)

Senior Triples Semi Final

P Jones, P Jenkins, Rob Burden (BH)

 

Friday17th August

U18 Singles; Semi Final

Jordan Driscoll (Kidwelly Town)

Final

Jordan Driscoll (Kidwelly Town)

U25 Singles

Final

Daniel Barnett (Parc-y-Dre)

 

Saturday18th August

Carruthers Shield Semi-final

Kidwelly Town

 

Sunday19th August

County Championship Semi-final

Carmarthen County BA

 

Monday20th August

Super 10 - CHAMPIONS

Final

Carmarthen County

21 - 23

10 - 26

 

17 - 20

16 - 20

 

 

 

21 - 12

 

21 - 19

 

 

 

20 - 21

21 - 19

 

07 - 21

 

15 - 17

20 - 10

 

13 - 21

 

11 - 21

 

 

 

14 - 22

05 - 22

 

00 - 00

10 - 21

 

21 - 14

 

21 - 09

 

 

 

26 - 07

14 - 17

 

19 - 09

 

13 - 14

18 - 15

 

17 - 10

 

 

 

20 - 21

21 - 08

 

19 - 21

 

 

 

12 - 22

 

12 - 21

 

 

 

21 - 09

 

20 - 21

 

 

04 - 21

 

 

 

64 - 79

 

 

 

99 - 128

 

 

 

 

70 - 59

Britton Ferry Steel

Saundersfoot

 

Whitchurch

Bedwellty Park

 

 

 

I Davies (New Quay)

 

J Reynolds (Whitchurch)

 

 

 

M Weaver (Montgomery)

L Harwood (Llandrindod Wells)

 

K James (Cardigan)

 

DS Davies/V Granfield (Ystradfechan)

WR James/M Jones (Newtown)

 

DS Davies/V Granfield (Ystradfechan)

 

E Hughes (Harlequins)

 

 

 

P Diment/R Thomas (Tenby)

S Tulloch/M Weaver (Montgomery)

 

C Roberts (Ely Valley)

A Tomlinson (Aberafon)

 

JJ Davies (Haverfordwest)

 

D McCarthy (Aberafon)

 

 

 

P Jenkins, A Wilks, R O'Leary (Hav'dwst)

M Meredith, M Blanche, E Davies (Lheth)

 

D Parker, A Harvey, C Todd (D/Powys)

 

C James, M James, K James (Cardigan)

G Morris, B Heeraman, C Pryce (Ber'w)

 

S Toms, A Guess, R Underwood (RTB)

 

 

 

A Wilks (Haverfordwest)

W Jones (Gilfach Goch)

 

A Wilks (Haverfordwest)

 

 

 

P Taylor, C Ashman, P Robbins (Ely Vy)

 

B Jones, T Evans, K Price (Llandrindod)

 

 

 

R Colwill (BFS. Combine)

 

E Hughes (Harlequins)

 

 

K Crocker (Gilfach)

 

 

 

RTB Ebbw Vale

 

 

 

Monmouthshire BA

 

 

 

 

Vale of Glamorgan